Definicja

Żeglarstwo jest to sport bardzo szeroko dziś rozpowszechniony, w ramach którego organizowane są nawet prestiżowe turnieje, mistrzostwa, konkursy i rywalizacje na najwyższym poziomie. Jest to typowy sport letni, który stanowi najbardziej popularną rekreację w miejscowościach nadmorskich oraz tradycyjnych kurortach wakacyjnych. Pytanie tylko czym jest żeglarstwo tak w ogóle? Jaka jest jego definicja i przedmiot? Otóż mianem żeglarstwa określało się jakiś czas temu formę transportowania dobry stomatolog Grodzisk Wielkopolski produktów. Na chwilę obecną ten rodzaj terminu ewoluował, przechodząc w klasyczną odmianę nie transportu, ale dyscyplin wodnych. Jest to forma nie tylko turystyki czy rekreacji, ale również niebanalna odmiana sportów ekstremalnych. Żeglarstwo jest także specyficznym szkoleniem dla przyszłych marynarzy oraz kapitanów jednostek czy tez oficerów morskich.
Jest to nic innego jak pojęcie odnoszące się równie dobrze do szkoleń i szkoły ludzi młodych, chcących związać swą zawodową przyszłość z tematem wodnym. Żeglarstwo jako sport natomiast uprawia się w charakterystyczny sposób – poprzez wykorzystanie jednostek pływających czyli żaglówek potocznie zwanych, jakie mają specyficzne żagle, które to następnie wypuszczane są na wodę i napędzane poprzez siłę wiatru.
Po raz pierwszy żeglarstwo w dzisiejszym rozumieniu pojawiło się w Holandii. Następnie szybko dotarło do Anglii. Mowa tu o takiej dyscyplinie, która pojawiła się około siedemnastego stulecia i od tego momentu ma zawiłe koleje losu, ale przetrwała po dzień dzisiejszy. Ważnym wydarzeniem było między innymi stworzenie Flotylli Newskiej, co miało miejsce w pierwszej połowie osiemnastego stulecia w Rosji. Była ona utożsamiana z pierwszym na świecie klubem żeglarskim. Od sierpnia 1851 roku natomiast zaczęto regularnie organizować Regaty i Puchar Ameryki.
To przedsięwzięcie uchodzi za najstarsze tego typu.